Bağımsız Denetim Zorunluluğu Esnetiliyor

Bağımsız denetim zorunluluğu da esnetiliyor. Türk Ticaret Kanunu’nda bir çok önemli maddeden sonra, inşaatın kolan ve kirişleri sayılacak bağımsız denetim müessesesinin kapsamıda oldukça daraltılıyor. Kısaca eski Türk Ticaret Kanunuyla yeni Türk Ticaret kanunu arasında çok fazla bir fark kalmadı. Yeni Türk Ticaret Kanunu işadamlarının istekleri doğrultusunda adeta kuşa çevrildi. 1950 model otomobil ile 2012 model otomobili Türk Ticaret Kanunu’na kıyaslayanlar iş zora gelince, çark etmeye başladılar. Sırf Avrupa Birliğine uyum çerçevesinde çıkarılan ve büyük tartışmalara neden olan yasa, tekrar 1950 li yıllara geri döndü.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda çok tartışma yaratan maddeler tek tek ayıklanıyor

Tüm şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğunun kaldırılmasının ardından özellikli orta ve küçük büyüklükteki işletmeleri mali külfet altına sokan denetim zorunluluğu da kısmen kaldırılıyor. Türk Ticaret Kanunu’nda en çok itiraz edilen “bağımsız denetim zorunluluğu” için Bakanlar Kurulu devrede. 2013’te yürürlüğe girecek olan denetim şartı tıpkı Almanya ve Fransa’daki örneklerinde olduğu gibi kriterlere bağlı olacak.

Mali yapısı ile 3 kriterden ikisini tutturan şirket için bağımsız denetim zorunlu olacak. İşte kriterler: “Aktif büyüklüğü en az 150 milyon TL olmak, yılda en az 200 milyon TL net satış gerçekleştirmek ve en az 500 kişi çalıştırmak.” Bağımsız denetimin şirketlere yıllık maliyeti 4.5 milyar lira olacaktı. Bu maliyetin yaklaşık yüzde 85’i küçük şirketler tarafından ödenecekti. Taslağa göre bankalar, aracı kurumlar, faktoring şirketleri gibi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimine tabi firmalar, kriter aranmadan bağımsız denetime tabi olacak. Ayrıca medya ve enerji şirketleri için de taslakta ek başlık açılarak, bundan böyle bu alandaki şirketlerin denetlenmesi zorunlu kılındı.

Bir önceki yazımız olan 247 bin Gayrifaal Sermaye Şirketi Tasfiye Edilecek başlıklı makalemizde Elektronik Ortamda Genel Kurul, Gayrifaal şirketlere tasfiye geliyor ve Gaziantep Sanayi Odası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir